Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Özel okulda çalışan öğretmenin devlete öğretmen olarak atanması durumunda tazminat talep etme hakkı olabilir mi?

Görüntülenme Sayısı : 667
20.09.2012

9 yıldır aynı özel okulda çalışan öğretmenin devlete öğretmen olarak atanması durumunda çalıştığı kurumdan tazminat talep etme hakkı olabilir mi?


Kıdem tazminatına hangi durumlarda hak kazanılacağı 1475 sayılı (eski) İş Kanununun 14. maddesinde sayılmış. Bunlar arasında iş sözleşmesinin devlet memuriyetine atanma nedeniyle işçi tarafından sona erdirilmesi hali maalesef yok.
Bu nedenle de devlete öğretmen olarak atanmanız nedeniyle işten ayrılmanız halinde çalıştığınız özel okul işvereninden kıdem tazminatı talep etme hakkınız olmaz.