Ekrem Sarısu
Sosyal Güvenlik Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Ek ödemeden yararlandırılmanız gerekirdi

Görüntülenme Sayısı : 70
08.03.2019

Merhaba EKREM bey. Emekli sandığında 19 yıl 3 ay dr olrak görev yaptım.Hizmet süremdeki eksikliği tamamlamak ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için 21 ay isteğe bağlı bağkura prim ödemesi yaptım. 01.01.2013 tarihinden beri emekli sandığından UZMAN DR. olarak maaş alıyorum. Emekli olduktan sonra hiçbir kurumda çalışmadım. 01.01.2019 Tarihinde emekli uzman dr’a yapılacak olan ek ödeme talebim BAĞKURDAKİ emeklilik öncesi prim ödememden dolayı reddedilmiş. Bu uygulama doğrumudur. Teşekkürler.

Cevap: Ek ödemeye ilişkin düzenlemede hizmet birleştirerek yani memuriyet hizmetinden sonra SSK veya Bağ-Kura prim ödemek suretiyle süre eksiğiniz tamamlayarak emekli sandığından emekli olan doktorlara ek ödeme verilmeyeceğine dair bir hüküm yok. Ayrıca emekliye ayrılmadan önce son olarak emekli sandığına tabi görevde bulunma şartı da aranmamıştır. Belli’ ki kurum yorum yoluyla bu sonuca varmış.

Betice itibariyle, ek ödemeye ilişkin yasal düzenlemede;

-Gerek hizmet birleştirerek emekli olanlara ödenmeyeceğinde dair bir hüküm olmaması,

-Gerekse de emekli olmadan önce son olarak emekli sandığına tabi hizmet şartı da aranmadığından, ek ödemeden yararlandırılmanız gerekirdi. Çünkü yasada açıkça hüküm olmayan hallerde yorum yoluyla kişilerin sosyal güvenlik hakları kısıtlanamaz.

Kurumun red yazısını tebliğ ettiğiniz tarihten itibaren 60 gün içinde İdare Mahkemesine, idari işlemin iptal edilerek, ek ödemeden yararlandırılmanız talebiyle dava açabilirsiniz.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×