Ekrem Sarısu
Sosyal Güvenlik Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Engelli Kıbrıs vatandaşı olabiliyor mu?

Görüntülenme Sayısı : 17
09.09.2019

Sayın Ekrem Sarısu iki sorum olacak vergi dairesi vergi indirimi ile raporla sgk emekli oldum 9 yıl oldu bir yerde çalışmıyorum bizim gibi vergi indirimi ile emekli olanlar hangi pasaaport alması gerekiyor. 2, sorum kktc çifte vatandaş olma hakkımız varmı bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

Cevap: 1) 5682 sayılı Pasaport Kanununun 12’nci maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti namına verilmekte olan 5 çeşit pasaport bulunmaktadır.  Bunlar arasında engelliler için özel bir pasaport türü bulunmuyor.  Durumunuz, dış kapak rengi bordo olan “Umuma Mahsus Pasaport” u almanızı gerektiriyor.

2) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlık vermek konusunda aşırı ve zor taleplerde bulunmamaktadır. Birçok ülkeye nazaran KKTC’den vatandaşlık almak daha zor sayılabilir.

KKTC şu şartlarla vatandaşlık alınabiliyor:

- Kıbrıslı Anne-Baba Aracılığıyla KKTC Vatandaşlığı Kazanılması
Kıbrıslı Türk anneden doğan, ya da Kıbrıs ya da Kıbrıs sınırı dışındaki Türk babadan doğan çocuklar doğuştan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı kabul edilmektedir.

- Yasa Yoluyla KKTC Vatandaşlığı Kazanılması
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasasının 67’inci maddesin de belirtilmiş olan duruma göre: 15 Kasım 1983 yılından itibaren Kıbrıs’ta yerleşik olarak yaşayanlar doğrudan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı kabul edilmektedir. Bu kişilerin ek olarak bir şart sağlaması gerekmez.

- Evlatlık Alınarak KKTC Vatandaşlığı Kazanılması
Evlatlık alınan kişiler bazı şartları taşıyorsa Kuzey Kıbrıs vatandaşı kabul edilecektir. Standart evlatlık alma durumlarında yurttaşlık söz konusu değildir. Ancak evlatlık alınacak kişinin küçük olması, vatanının olmaması, anne ve babasının olmaması ya da yerinin bilinmemesi halinde evlatlık doğrudan vatandaşlığa alınmaktadır.

- Doğum Yoluyla KKTC Vatandaşlığı Kazanılması
Anne babanın yabancı olması halinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde dünyaya gelen çocuklar doğumlarından itibaren vatandaş kabul edilmektedir. Bu yolla ilgili olarak ilgili iki ülkenin arasındaki anlaşmalar da önemlidir.

- Evlilik Yoluyla KKTC Vatandaşlığı Kazanılması
KKTC vatandaşı olan bir erkek ile evlenen yabancı kadın, talep ederse Kıbrıs vatandaşı olabiliyor. Eşi ölmüş kadın evliliğinde bir yıl veya daha fazla sürede birlikte yaşanmış olduğu ispatlamak durumundadır.

- Bakanlık Kararı ile Genel Olarak KKTC Vatandaşlığı Kazanılması
Bazı koşulları taşıyan kişiler bakanlık kararı ile KKTC vatandaşlığına kabul edilebilmektedir. Kişinin vatandaşı olduğu ülkenin yasalarına göre ya da vatandaşlığı yoksa KKTC yasalarına göre reşit olması ilk şarttır.

- Bakanlar Kurulunca İstisnai Olarak KKTC Vatandaşlığa Alınma
Bazı özel durumlarda, bazı kişiler Bakanlar Kurulu kararı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edilmektedir. Bu istisnai durumlara sahip kişiler özel şartlara bakılmaksızın vatandaşlığa kabul edilmektedir. Bakanlığın önerisiyle de vatandaşlık bu kapsama girmektedir.

Görüldüğü gibi; engellilere KKTC vatandaşı olmak için tanınmış özel bir imtiyaz olmadığı gibi, bir bakanlık veya Bakanlar kararı olmadığı sürece Kıbrıs vatandaşı olması da mümkün değildir.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×