Ekrem Sarısu
Sosyal Güvenlik Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Hemen emekli olmanız mümkün olabilir

Görüntülenme Sayısı : 92
11.04.2019

Merhaba. Emekli sandığına bağlı kamu görevlisi olarak çalışıyorum.İşe başlama tarihim 05.10.1999.Ortopedik engelliyim.Ancak şimdiye kadar vergi indirimi için hiç başvurmadım.Bunun için başvurmayı düşünüyorum. 1-malulen emeklilik ile vergi indirimi ile erken emeklilik arasındaki farklar nelerdir 2-raporum yüzde 60 dan fazla çıkarsa erken emekli olamama gibi bir durum olur mu?(malulen emekliye ayırabilir mi idare) 3-süre yeterli ise raporu alır almaz emekl olabilir miyim.bekleme süresi var mı? tsk

Cevap: Emekli aylığı ve diğer emeklilik hakları açısından malulen emeklilik ile vergi indirimi ile emeklilik arasında bir fark bulunmamaktadır. Her iki durumda da, hatta isteğe bağlı prim ödemede de, emekli aylığı toplam fiili hizmet süresine göre bağlanıyor.

Şayet sağlık kurulu raporunuzda, malulen emekli olmanıza dair bir tespit bulunursa, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu da raporunuzu kabul ederse, kurumunuz sizi zorunlu olarak malulen emekliliğe sevk edebilir. Doğuştan veya göreve başlama tarihinden önce en az yüzde 40 engelli olduğunuzu sağlık kurulu raporu ile belgelerseniz, 15 yıl hizmet şartı ile de hemen emekli olabilirsiniz. Ayrıca engel durumunuz çalışmaya başladığınız tarihten sonra oluşmuşsa yüzde 40 ve daha fazla mevcut durumda engeliniz tespit edilirse ve Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu da bunu kabul ederse, yine isteğiniz üzerine çalışma gücü kaybı nedeni ile hemen emekli olabilirsiniz.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×