Ekrem Sarısu
Sosyal Güvenlik Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

İtibari hizmet süresi sigorta başlangıcını geri çeker mi?

Görüntülenme Sayısı : 36
09.08.2019

Merhaba, İtibari hizmet süresinin işe başlangıç tarihini geri çekmesi hangi kanunun hangi maddesi çerçevesinde gerçekleştirilmektedir?

Cevap: Sorunuzu SSK’lı olarak çalışan biri hakkında sorduğunuz varsayımına göre cevaplandırıyoruz. İtibari hizmet süresi işe giriş tarihini geri çekmez. Ancak itibari hizmet süresi(halk arasında bilinen adıyla yıpranma süresi) 506  sayılı Kanun Ek 5 nci maddesi hükmünce, sigortalılık süresine eklendiğinden, sigorta başlangıç tarihini geri çekmiş gibi sonuç doğurur.

Örneğin; Sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999’dan önce olan SSK’lıların emekli olma şartlarını 23 Mayıs 2002 tarihi itibariye sahip oldukları sigortalılık süresi belirliyor. Sigorta başlangıç tarihi 1 Mayıs 1994 olan ve 23 Mayıs 2002 tarihi itibariyle, bir yıl çalışmaya karşılık 90 gün itibari hizmet süresi alan bir işte 8 yıl çalışması olan bir sigortalının sigortalılık süresini hesaplarken, 8 yıla(2880 gün) karşılık kazandığı 2 yıl(720 gün) itibari hizmet süreside sigortalılık süresine eklenecek ve sigortalının emeklilik şartları 10 yıl sigortalılık süresi var gibi, tespit edilecektir. Ve bu sigortalı kademelendirme tablosuna göre emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabi olacaktır. Oysa bu sigortalının itibari hizmet süresi olmasaydı, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olacaktı. Görüldüğü gibi emeklilik şartları belirlenirken san ki sigortalının sigorta başlangıç tarihi 1 Mayıs 1993 gibi kademelendirme tablosuna bakılmıştır. 

Sonuç itibariyle yukarıda belirttiğimiz gibi İtibari hizmet süresi, sigorta başlangıç tarihini geri çekmez. Ancak çekiyormuş gibi sonuç doğurur.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×