Ekrem Sarısu
Sosyal Güvenlik Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Mahkemeyi kazanırsanız tüm haklarınızı alabilirsiniz

Görüntülenme Sayısı : 700
03.12.2018

Hocam 28/01/1993 de öğretmen oldum 2 kasım2017 de açığa alındım 27 eylul 2018 yuksek disiplin kurul karari ile memuriyetten cikarildim bana 11ekim 2018 de teblig edildi mebbisde emeklilige esas 24 yil 11 ay 5 gun diyor .1994 de askerligimi 9 ay kisa donem yaptim bu bilgiler isiginda emeklilik sartlarim nasil olacak ikramiye alabilecegimmi .hic calismasam bundan sonra emeklilgin zamani degisirmi nasil bir yol izlemem lazim eyt cikarsa ben yararlanmam icin hangi sart ve durum olmali

Cevap: 25 yılın altında olan hizmet sürenizi sigortalı bir işte çalışmadan 25 yıla tamamlayamazsınız. Açıktayken askerlik borçlanması da yapılamadığından Sigortalı olmadan askerlik sürenizi de borçlanamazsınız. Sigortalı bir işte çalışırsanız, hizmet birleştirerek emekli olacağınızdan bu kez de, emekli ikramiyesi alamazsınız.

Veya 15 yıl 61 yaş şartlarına tabi olarak, herhangi bir sigortalılık statüsüne tabi olarak çalışmadan 61 yaşın dolmasını bekler ve 61 yaşınızı dolduracağız tarihte sadece Emekli Sandığı hizmetleriniz ile emekli olursunuz. Bu takdirde emekli ikramiyenizi de alabilirsiniz.

Disiplin kurulu kararı idare mahkemesince iptal edilir ve göreve iadenize karar verilirse, geçmiş bütün haklarınızı alabilirsiniz. Ve çok gerekmez ama isterseniz askerliğinizi de borçlanabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı getirdiği maliyet nedeniyle emeklilikte yaşa takılanlar için yasa çıkartmayacaklarını açıkladı. Bu nedenle erken emeklilik beklememek gerek.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×