Ekrem Sarısu
Sosyal Güvenlik Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Sigortalı çalışma Ek 6 sigortalılığını sonlandırır

Görüntülenme Sayısı : 54
10.05.2019

Selam Ekrem hocam benim sorum 3.5 yıl EK 6 olarak çalıştım aynı zamanda sürücü kursunda ayda birkaç gün çalıştım sigortalı olarak iki side yatırıldı fakat emekli olmak için müracaat ettiğimde red cevabı aldım araştırdığımda son 3 yıl EK 6 sigortam ödediğim halde iptal edilmiş ama ödediğim makbuzlarım bende mevcut bilgim haricinde olmadan iptal edebilirler mi * Ne yapmam gerekiyor? Cevabınız için teşekkür ederim...

Cevap: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun ek 6 nci maddesi hükmüne göre: ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşım aracı işyerlerinde kısmi süresi iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içindeki çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün  sayısı 10 günden az olan kişilerin sigortalılıkları, bu madde kapsamında kendileri tarafından 30 gün üzerinden prim ödemeleri suretiyle sağlanıyor. Sigortalılık hak ve yükümlülükleri kendilerince veya kendilerini çalıştıranlar yada çalıştıranların üye oldukları meslek odası, birlik veya benzeri kuruluşlarca bildirim SGK’ya yapıldığı tarihten itibaren başlar ve söz konusu çalışmanın son bulmasından itibaren sona ermektedir.

Ek 6 ncı madde kapsamında ay için 30 gün üzerinden priminizi kendiniz öderken, değişik iki işyerinden sigortalı gösterilmeniz üzerine, ek 6 kapsamında prim ödemenize sebep olan kısmi süreli çalışmanızın sona ermesi gerekçesi ile ek 6 kapsamındaki sigortalılığınız sonlandırılmış. Yapılan işlem doğru.

Eksik günleriniz için, sigortalı çalışarak prim ödeyebilirsiniz. Primi eksiğiniz 1260 günden az ise, eksiğinizi isteğe bağlı prim ödeyerek de tamamlayabilirsiniz. Ancak eksiğinizi 1260 gün veya daha fazla ise isteğe bağlı prim Bağ-Kura sayıldığından, 1259 günden fazla isteğe bağlı prim ödediğinizde SSK’dan değil, Bağ-Kurdan emekli olma durumunda kalacağınızdan isteğe bağlı olarak 1259 günden fazla prim ödememelisiniz. 

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×