Ekrem Sarısu
Sosyal Güvenlik Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

SSK’dan emekli olmanız avantajlı

Görüntülenme Sayısı : 60
12.07.2019

05.04.1972 yılında doğdum. 1992 yılında askere gittim ve askerliğimi 15 ay yaptım. Askerden geldikten sonra Arabistana gittim orada 4 sene kaldım.4 seneden sonra Türkiyeye geldim ve kendi adıma iş yeri açtım. 17 Şubat 1997 yılında Bağkur girişim var. 20 ay Bağkurlu olduktan sonra bağkurumu kapattım . Sonra Arabistana tekrar gittim birkaç sene orda çalıştıktan sonra Türkiyeye geldim. 2006 dan 2011 yılına kadar Kıbrısta sigortalı oldum.Ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabilirim. Mithat Randa

Cevap: SSK’dan emekli olmanız avantajlı. Türkiye’de sigortalı bir işte bir kaç günde olsa çalıştıktan sonra yurtdışı çalışma sürelerinizi borçlanmanız halinde kazandığınız günler SSK’ya sayılır.  Askerlik sürenizi de borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabi olursunuz. Yurtdışı çalışma sürelerinizi de borçlanıp, kalan prim eksiğinizde sigortalı çalışarak toplam priminizi 5750 güne tamamlamanız şartıyla, 2027’de 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz. Ayrıca toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanızda mümkün.

Yurtdışı borçlanma işlemlerinizi Temmuz ayı çıkmadan yapmanızda büyük yarar var. Çünkü TBMM sine sunulan Kanun tasarına göre yurtdışı borçlanma bedeli oranı yüzde 32’den yüzde 45’e çıkartılıyor. Bu borçlanma bedelinin yaklaşık yüzde 41 civarında artacağı anlamına geliyor. Ayrıca son sigortalılık statüsüne ne olursa olsun yurtdışı çalışma sürelerinin borçlanılmasıyla kazanılan günler Bağ-Kura sayılacak. Yasa tasarısı muhtemelen Temmuz ayı sonuna kadar çıkartılır ve 1 Ağustos 2019’dan itibaren yürürlüğe girer. Bu açıdan yurtdışı borçlanma işlemlerinizi Temmuz ayı çıkmadan yapmalısınız.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×