Ekrem Sarısu
Sosyal Güvenlik Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Yurtdışı borçlanma süreleri Bağ-Kura sayılacak

Görüntülenme Sayısı : 18
08.08.2019

Iyi gunler. Aralik 2001'de bir devlet universitesinde arastirma gorevlisi olarak goreve basladim, Mayis 2015te istifa ettim. 2008-2015 arasi ABD'de YOK bursulusu doktoraya gorevli gonderildim(bunun 2 senesi maassiz gorevli olarak gecti). Halen Amerika'da calismaktayim. e-devlet sorgusunda 4/c dokumunde 3720 gun hizmet gorunuyor. 1) 4/c istege bagli sigorta basvurusu yapabilir miyim? 2) diger secenek yurtdisi borclanmasina basvurursam 1 agustos duzenlemesi beni nasil etkiler? Cok tesekkurler.

Cevap: 1) Türkiye’de ikamet etmediğinizden ABD de yaşarken isteğe bağlı sigortalı olamazsınız. Zaten ABD de çalıştığınız sürece bunda gerek yok. Çünkü ABD deki çalışma sürelerinizi Türkiye’de borçlanma hakkınız var.

2) 1 Ağustos 2019 ‘dan itibaren yurtdışı çalışma süresini borçlananların borçlanma bedeli hesabında oran yüzde 32’den yüzde 45’e çıkartıldı. Borçlanmayla kazanılan günler Bağ-Kura sayılacak. Dolayısıyla sizde bu şartlara tabi olacaksınız. Ve 1259 günden fazla yurtdışı borçlanması yapmanız halinde Bağ-Kurdan emekli olacaksınız.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×