Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

17 Yaşındaki Kişi Çelik İşleri İmalatı ve Montajı İşlerine Çalıştırılabilir mi?

Görüntülenme Sayısı : 18
06.11.2019

Çelik işleri yapan imalat ve inşaat sahasında montaj firmamızda, 17 yaşında personeli çelik malzeme imalat ve montajında çalıştırabilir miyiz? 18 yaşından küçükler hiç bir şekilde tehlikeli veya çok tehlikeli işlerde çalışamaz mı? Meslek lisesi stajyeri öğrenci staj yaparken yine tehlikeli işlerde çalıştırılamaz mı? Mesleği bu olmasına rağmen 18 yaşından küçük diye istisnaları var mıdır? Yoksa çalıştırılmaması mı gerekir?

Çocuk ve genç işçilerin çalıştırılma usul ve esasları, “Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”le belirlenmiştir.

15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiler “genç işçi” olarak tanımlanmış olup, çalıştırılabilecekleri işlere göre sınıflandırma yapılmıştır.

Yönetmeliğe göre, 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçiler, Yönetmelik ekinde yer alan Ek-1, Ek-2 ve Ek-3’te yer alan işlerde çalıştırılabilirler, bu işler dışında çalıştırılamazlar. Söz konusu listeler uzun olduğundan burada yer veremiyorum. Ancak çelik imalatı ve inşaat sahasında montaj işi, çalıştırılabilecekleri işler arasında yer almıyor.

Diğer yandan, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarından mezun olan meslek sahibi 16 yaşını doldurmuş genç işçilerin, sağlığı, güvenliği ve ahlakının tam olarak güvenceye alınması şartıyla, Yönetmelik ekinde belirtilen sınırlamalara bağlı olmaksızın ihtisas ve mesleklerine uygun işlerde çalıştırılmaları mümkün.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×