Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Bundan Sonra Çalışmasam da Emekli Olup İkramiye Alabileceğim Doğru mu?

Görüntülenme Sayısı : 33
09.08.2019

06.09.1995 yılında öğretmenliğe başladım. Derece olarak 1’in 2’sinde iken 01.09.2016’da KHK ile ihraç oldum. Bundan sonra hiç çalışmasam da emekli olup, emekli ikramiyesi de alabiliyormuşum. Acaba doğru mu? Doğruysa kaç yaşında emekli olabilirim ve emekli maaşım normal bir öğretmenden çok düşük olur mu (Kaç TL gibi düşer acaba)? Ya da asgari ücret işe girsem emeklilik ikramiyem mahkeme kararı ile ödenir mi, emekli maaşım normal bir öğretmenden çok düşük olur mu?

Hakan Bey, sorunuz kendinizle ilgiliyse Emekli Sandığından emeklilik için 25 yıl fiili hizmet süreniz olması gerekiyor. Verdiğiniz bilgiye göre 21 yıl hizmet süreniz olmalı. Yani 4 yıl hizmet eksiğiniz var. Bu durumda ancak hizmet süreniz 15 yıldan fazla olduğundan 61 yaşınızı doldurduğunuzda yaştan emekli olabilir ve emekli ikramiyenizi alabilirsiniz.

Normal emeklilik için eksik hizmet sürenizi SSK kapsamında sigortalı olarak tamamlarsanız, SSK kapsamındaki prim gün sayınız 3,5 yıldan fazla olacağından Emekli Sandığından değil, SSK statüsünden emekli olursunuz. SSK statüsünden bağlanacak emekli aylığınız, Emekli Sandığı statüsünden bağlanacak emekli aylığınızdan epeyce düşük olur. Ayrıca görevden ihraç edildiğinizden dolayı mahkeme kararıyla dahi ikramiye alamazsınız.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×