Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Çalışan, Askerlik Nedeniyle İşten Ne Zaman Ayrılabilir?

Görüntülenme Sayısı : 43
11.04.2019

2022 yılına kadar askerlikten tecilliyim. Askerlik şubesindekiler Mayısın 21’ine kadar tecilimi bozarsam Ağustos celbinde askere gidebileceğimi söylediler. Şimdi ben, tecil bozdurmaktan tutun ASAL son yoklama başvurusu, hatta muayene dahil olsam ve Ağustos celbinde askere gidebileceğim kesinleşse, şu an çalıştığım işten 3 ay önce ayrılabilir miyim? Sülüs kağıdı olmadan celp kağıdı ile bu işlemleri halledebilir miyim?

Askerlik nedeniyle işten ayrılacak çalışanın, askerlik başlangıç tarihinden ne kadar önce işten ayrılabileceğine ilişkin olarak yasada açık bir hüküm yok. Askerlik nedeniyle işten ayrılacak işçinin işten ayrıldığı tarih ile askerlik başlangıç tarihi arasında makul bir süre olması gerekir. Bu makul sürenin ne kadar olacağı ise Yargıtay kararlarında 3-4 ay olarak kabul edilmektedir. Yargıtay kararlarına göre, askerlik başlangıcına 3-4 ay kala işten ayrılan işçinin askerlik nedeniyle işten ayrılmış olduğu kabul ediliyor.

Buna göre, sevk belgesini (sülüs) almadan, Ağustos celbinde askere alınacağınızı belgeleyen bir belgeye dayalı olarak, örneğin celp kâğıdıyla üç ay önce askerlik nedeniyle işten ayrılmanız mümkün olabilir.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×