Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Çalışan İşten Ayrılmadan Kıdem ve İhbar Tazminatı Ödenebilir mi?

Görüntülenme Sayısı : 68
12.06.2019

10 yıldır çalışan bir personele çalışması devam ederken 10 yıllık kıdem ve ihbar tazminatı ödenmek isteniyor. Çalışan işten ayrılmadan bu tazminatlar ödenebilir mi? Ödenirse şirket için gider yazılabilir mi? Çalışana kıdem ve ihbar tazminatı verebilmek için işten çıkarılıp ertesi gün tekrar işe almak daha mı uygun olacaktır? Bu durumda ne yapılmalıdır?

İşçi çalışmaya devam ederken ne kıdem ne de ihbar tazminatı ödeyebilirsiniz. Öderseniz de yapılan ödenmelerin adı kıdem ve ihbar tazminatı olmaz ve bu bağlamda gider yazılamaz.

Ancak işveren tarafından işten çıkarılması halinde ihbar ve kıdem tazminatı ödenebilir. Bu durumda işçinin çıkışı yapılıp, birkaç gün sonra yeniden işe alınması söz konusu olabilir.

Ya da işçinin sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce ise 3600 prim günü de varsa, SGK’dan alacağı “kıdem tazminatı alabilir” yazısı ile işverene başvurmak suretiyle işten ayrıldığında kıdem tazminatı ödenebilir. Ancak bu durumda işçi kendi işten ayrılmış olacağından ihbar tazminatı ödenmez.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×