Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Engelli Oranının Düşmesi Nedeniyle Kesilen Emekli Aylığının Yeniden Bağlanması İçin Nereye Başvurmak Gerekiyor?

Görüntülenme Sayısı : 41
12.07.2019

Süreli raporla vergi indirimi emeklisi, kontrol muayene sonrası engellilik oranı düştüğü için maaşı kesildi. 1 yıl sonra tekrar rapor alan bir kişi maaşını tekrar bağlatabilmek için nasıl bir yol izlemeli? SGK’ya mı yoksa vergi dairesine mi müracaat etmeli?

2008 Ekim aybaşından önce sigortalı olup engelliliği nedeniyle vergi indirimi hakkıyla emekli olacakların ilk sevk işlemleri ile sağlık kurulu raporlarının değerlendirilmesi işlemleri Hazine ve Maliye Bakanlığının ilgili birimleri tarafından yapılmaktadır.

Vergi indirim hakkına bağlı olarak aylık bağlanan kişilerden, Maliye tarafından vergi indirim belgesine esas engellilik derecesi tespiti yapılırken kontrol muayene tarihi konulanlar, SGK tarafından kontrol muayenesine tabi tutulabiliyorlar. Bu kişiler SGK tarafından yetkili hastanelere sevk edilerek temin edilen raporlar değerlendirilmek üzere Maliye Merkez Sağlık Kuruluna gönderiliyor.

Söz konusu kişinin de Maliye tarafından vergi indirim belgesine esas engellilik derecesi tespiti yapılırken kontrol muayene tarihi konulmuş, SGK tarafından yetkili hastanelere sevk edilerek temin edilen raporlar değerlendirilmek üzere Maliye Merkez Sağlık Kuruluna gönderilmiş ve engellilik oranı Maliye tarafından düşürülmüş, buna bağlı olarak da vergi indirimi hakkı ortadan kalkmış ve bağlanan aylık kesilmiş olmalı.

2008 Ekim aybaşından önce sigortalı olup engelliliği nedeniyle vergi indirimi hakkıyla emekli olacakların ilk sevk işlemleri ile sağlık kurulu raporlarının değerlendirilmesi işlemleri Hazine ve Maliye Bakanlığının ilgili birimleri tarafından yapıldığından, vergi indirim hakkıyla yeniden aylık bağlanabilmesi için öncelikle yeniden vergi indirim belgesi alınması ve bunun için de Maliyeye başvurulması gerektiğini düşünüyorum.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×