Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Eşinin Yurtdışında Doğum Yapması İçin İşten Ayrılan Kıdem Tazminatına Hak Kazanır mı?

Görüntülenme Sayısı : 13
13.05.2019

Özel bir şirkette yaklaşık 3 senedir çalışmaktayım. Eşim yabancı ve hamile. Yurtdışına gidip orada çocuğu doğurup bir müddet kalmayı düşünüyoruz (yaklaşık 1 sene). Bu durumda işyerinden tazminat alabilir miyim? Alamayacağımı söylediler, acaba onlar mı haklı ben mi?

İş sözleşmesinin hangi hallerde sona ermesi halinde kıdem tazminatına hak kazanılacağı 1475 sayılı (eski) İş Kanununun, halen yürürlükte olan 14. maddesinde sayılmış.

Yasa hükmüne göre;

İş sözleşmesinin işveren tarafından, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı dışında bir nedenle,

İşçi tarafından haklı nedenle,

Askerlik nedeniyle,

Emeklilik nedeniyle,

Emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağlamış olması nedeniyle,

Kadın çalışanın evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde işten ayrılması halinde

Kıdem tazminatına hak kazanılabiliyor.

Eşinizin yurtdışında doğum yapacak olması nedeniyle iş sözleşmesinin sona erdirilmesi, kıdem tazminatına hak kazandıran nedenler arasında sayılmadığı gibi, iş sözleşmesinin işçi tarafından sona erdirilmesinde haklı neden de sayılmıyor. Eşinizin yurtdışında doğum yapacak olması nedeniyle de olsa işten haklı nedene bağlı olmaksızın kendiniz ayrılmış olacağınızdan kıdem tazminatına hak kazanamazsınız.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×