Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Hizmet Birleştirmesi Halinde Emekli Aylığını Bağlayacak Kurum Nasıl Belirlenir?

Görüntülenme Sayısı : 46
11.07.2019

Mart 1974 doğumluyum. Ekim 1998’de SGK’lı olarak özel bir bankada çalışmaya başladım. Mayıs 2013’de iş değiştirerek özel sandığı olan başka bir bankada çalışmaya başladım, halen orada çalışıyorum. Emeklilik tarihim ve son çalıştığım kurumdan emekli olup olamayacağım konusunda bilgi rica ediyorum.

Emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 prim günü ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Sigortalılık süreniz dolmuş. Prim gününüz de 5975 günden fazla olmalı. Mart 2029’da 55 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olmaya hak kazanırsınız.

Birden fazla sigortalılık kapsamında prim ödemesi olanlara, birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden, son 7 yıllık (2520 günlük) fiili hizmet süresi (prim günü) içinde fiili hizmet süresi fazla olan kurumca, hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca, kendi mevzuatına göre aylık bağlanır ve ödenir.

An itibarıyla son 7 yıllık prim ödemenizin yarıdan fazlası çalışmakta olduğunuz bankanın emekli sandığı kapsamında olduğundan, çalıştığınız bankanın sandığından emekli olursunuz.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×