Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Hizmet Tespit Davasının Avukat Aracılığıyla Açılması Zorunlu mu?

Görüntülenme Sayısı : 20
07.11.2019

1) Hizmet tespit davası açmak için bir avukata başvurmak şart mıdır? Kendi imkânlarımız ile başvuruda bulunmamız ile bir avukat aracılığı ile başvuru yapmamızda benim için hangisi daha avantajlı olur acaba?

2) İlk sigorta girişimin hangi firma tarafından yapıldığını nasıl tespit edebilirim (giriş yapılmış ama prim yatmamış olduğu için hizmet dökümünde görünmüyor bu bilgi)?

1- Hizmet tespit davası için avukata başvurmanız şart değil. İddialarınızı ortaya koyup, ispatlamanız için kendinizi yeterli görüyor ve hukuki yardım alma gereği duymuyorsanız, avukat yardımı almak zorunda değilsiniz.

2. sorunuzu daha önce,  “Hizmet dökümünde sigortalı çalışma süresi bildirilen işyerlerinin sicil numaraları var, ancak 1996 yılındaki çalışmanız SGK’ya bildirilmediği için oradan sonuca ulaşamayabilirsiniz. E-devlet üzerinden SGK sitesine girerek, “sigortalı tescil kaydı” sekmesinden bilgiye ulaşmanız mümkün olabilir. 1996 yılında işe girişiniz bildirildiğine göre, söz konusu işe giriş bildirgesinden tespiti mümkün. Ancak elinizde işe giriş bildirgeniz yoksa, SGK’ya başvurup, …. No.lu sigorta sicil numaranızın verildiği işyerinin unvanı ile işyeri sicil numarasının talep ederek bilgiye ulaşmanız mümkün olabilir.” şeklinde yanıtlamıştım.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×