Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

İhraç Edilen Memurun Göreve İadesi Halinde Mali ve Sosyal Hakları Nasıl Olur?

Görüntülenme Sayısı : 219
11.02.2019

Ben jandarma astsubayken 701 no.lu KHK ile ihraç edildim. Şuan çalışmıyorum. Emekli Sandığında 4001 günüm var. Mesleğe iade olunduğunda tüm sosyal ve mali haklar geriye dönük olarak iade edildiğini biliyorum. Sigortalı bir işe girmeyi düşünüyorum. İlerleyen süreçte mesleğe iade olursam aradaki boşlukta sigortalı olarak çalıştığım için emekli olduğumda ikramiye alamayacağımı öğrendim, bu doğru mudur? Bir de sigortalı olarak çalıştığım için geriye dönük maaşta hak kaybım olur mu?

İşe iade olursanız, göreve başlatılmanız gerekir. Bu durumda ihraç sürenize ilişkin aylıklarınız ve kesenekleriniz yeniden hesaplanır, çalıştığınız kurumdan alacağınız, SGK’ya borcunuz çıkar. Ancak ihraç sürenizde Emekli Sandığı iştirakçisi sayılacağınızdan ve bu süredeki SSK’lı çalışmanız iptal edileceğinden, emekli olduğunuzda ikramiyeniz ödenir. Sigortalı çalışmanızdan dolayı geriye dönük maaşınızda hak kaybınız da olmaz.

Ancak göreve iade edilmez, Emekli Sandığı ve SSK hizmetleriniz birleştirilerek emekli olursanız, ihraç edilmiş olduğunuzdan emekli ikramiyesi ödenmez.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×