Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Konkordato Mühleti İçinde Verilen Çekin Karşılıksız Kalması Halinde Takip Yapılabilir mi?

Görüntülenme Sayısı : 991
07.12.2018

Konkordato geçici mühlet almış bir firma bizden 120.000 TL mal alımı yapacak. Ancak ödemeyi 60.000 TL çek, kalan 60.000 TL ise 1 ay sonra bankaya havale şeklinde yapacak. Bu durumda 1 ay sonra bankaya ödeme yapmaz veya çekimizi ödemezse haciz yapabilir miyiz?

 “…karşılıksız çekin konkordato kapsamında olmadığı hallerde, diğer bir ifadeyle konkordatonun ilanının ardından keşide edilmiş veya vadesi konkordato mühleti içinde bir tarihe denk gelen ve konkordato başvurusunda gösterilmeyen ve ödemesi planlanmayan çek, yukarıda ifade ettiğimiz kapsamda değerlendirilemez. Böyle bir halde, karşılıksız kalan çekle ilgili hukuk ve ceza sorumluluğunun gündeme geleceğine kuşku bulunmamaktadır. Nitekim Yargıtay, 3167 sayılı Kanun döneminde verdiği bir kararda, konkordato mühleti içinde çek düzenlemeye engel bir halin bulunmadığına ve bu süreçte çek düzenleyenin karşılığını bulundurma sorumluluğu altında olduğunu, bu nedenle ceza sorumluluğunun gündeme geleceğine işaret etmiştir.” Prof. Dr. Ersan Şen, Konkordatonun Karşılıksız Çeke Etkisi http://www.hukukihaber.net/konkordatonun-karsiliksiz-ceke-etkisi-makale,6148.html Erişim Tarihi: 04.12.2018)

Yukarıda yer alan alıntıda yapılan değerlendirme kapsamında, konkordato mühleti içinde alınan mal karşılığı verilen çekin karşılıksız kalması veya bakiye borcun ödenmemesi halinde borçlu hakkında yasal takip yapılabileceği değerlendirilmektedir.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×