Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Maaşımı alamıyorum işten ayrılsam kıdem tazminatı ve ihbar tazminatımı alabilir miyim?

Görüntülenme Sayısı : 1.234
10.07.2012

12 yıldır bir şirkette çalışıyordum, son 5-6 yıl maaş konusunda sıkıntı çekmeye başladık en son 5 ay maaş alamadım. Tazminat konusunda nasıl bir yol izleyeceğim kendi isteğimle ayrılsam bile kıdem tazminatı ve ihbar tazminatımı alabilir miyim?

Ücret en geç ayda bir ödenir. Ücreti mücbir sebep olmaksızın 20 gün içinde ödenmeyen işçi iş göreme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Ayrıca ücreti kanun hükümlerine veya sözleşme şartlarına göre hesaplamayan veya ödenmeyen işçi, iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir. Siz de bu haklarınızı kullanabilirsiniz. Bu durumda kıdem tazminatına hak kazanırsınız ama ihbar tazminatı hakkınız olmaz.

Ancak bu hakkınızı kullanmak istediğinizde, fesih öncesinde işverenle görüşüp, görüşmeden sonuç çıkmaması halinde öncelikle noter marifetiyle ihtarname çekip, ücretinizin kanun hükümlerine göre ödenmemesi halinde son çare olarak iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedeceğinizi işverene ihtar etmenizde yarar var.

Diğer yandan ücretinizi bile normal süresinde ödemeyen veya ödeyemeyen işveren kıdem tazminatınızı da ödemez veya ödeyemez. Bu durumda iş mahkemesinde dava açmak zorunda kalabilirsiniz.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×