Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Mahkeme Kararına Göre Ödenen Emekli İkramiyesinin Faizi İçin Dava mı Açmak Gerekiyor?

Görüntülenme Sayısı : 47
10.07.2019

Kasım 2017’de emekli oldum, ancak ikramiyem iş kanunu 1479/14 maddesine göre ödenmedi. 19.03.2019 tarihli ikramiyenin ödenmesi dair Mahkeme kararına rağmen SGK ikramiyemi emeklilik tarihi itibarı ile faizi ile ödeme yapmadı, sadece anaparayı ödeyecek. Tekrar mahkemeye mi başvurmam gerekiyor? 60 gündür bu yöndeki talebime cevap vermediler. Zımni red kabul edip işleme başlamam mı gerekir?

Talebinize 60 gün içinde cevap verilememesi, talebinizin reddi olarak değerlendirilir. Bu durumda 60 gün içinde dava açmanız mümkün.

Ancak “ikramiyem iş kanununun 1479/14 maddesine göre ödenmedi” ifadenizi anlayamadım. İkramiye memurlara yapılan bir ödeme olup İş Kanunu ile ilgisi yok. 1479 sayılı Kanun, Bağ-Kur Kanunu olup, yine sizinle ilgisi yok. Sanırım 1475 sayılı (eski) İş Kanunun halen yürürlükte olan kıdem tazminatına ilişkin 14. maddesinden söz ediyorsunuz. Bu maddenin emekli ikramiyesi ile ilgisi ise birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden Emekli Sandığı statüsünden emekli aylığı bağlananlara emekli ikramiyesi ödenebilmesi için memuriyetlerinin kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olma koşulunun aranması.

Faiz talebinize gelince, mahkemeye başvuru talebinizi ve mahkemenin faiz konusundaki kararını görmeden bir şey söyleyebilmek mümkün değil. SGK mahkeme kararının gereğini yapmakla yükümlü. Kararda yasal faiz ödenmesine hükmedilmemiş ise SGK faiz ödemez.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×