Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Sevk Tarihinden Üç Ay Önce Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılmak Mümkün mü?

Görüntülenme Sayısı : 42
14.05.2019

Ağustosta askere gideceğime dair celp kâğıdı alıp 2 yıldır çalıştığım işyerimden tüm haklarımla birlikte askerlik için 3 ay önceden ayrılmak istedim, fakat şirketin İK sorumlusu böyle bir uygulama tanımadıklarını ve böyle bir şeyi kabul etmeyeceklerini ve beni tazminat hakkı ile birlikte işten çıkarmayacaklarını söylediler. Benim şu an için ne yapmam lazım? Dava açma veya başka bir yöntem, nasıl bir yol izlemem lazım?

Askerlik nedeniyle işten ayrılacak çalışanın, askerlik başlangıç tarihinden ne kadar önce işten ayrılabileceğine ilişkin olarak yasada açık bir hüküm yok. Askerlik nedeniyle işten ayrılacak işçinin işten ayrıldığı tarih ile askerlik başlangıç tarihi arasında makul bir süre olması gerekir. Bu makul sürenin ne kadar olacağı ise Yargıtay kararlarında 3-4 ay olarak kabul edilmektedir. Yargıtay kararlarına göre, askerlik başlangıcına 3-4 ay kala işten ayrılan işçinin askerlik nedeniyle işten ayrılmış olduğu kabul ediliyor. Ancak yargı kararları, sadece tarafları bağladığından, işveren bu kararlara uymak zorunda değil.

Ağustos celbinde askere alınacağınızı belgeleyen celp kâğıdına dayalı olarak, üç ay önce askerlik nedeniyle işten ayrılmanız halinde, yargıya başvurarak, yargı kararıyla kıdem tazminatına hak kazanırsınız. İşveren de tazminatınızı ödemek zorunda kalır. Ancak yargıya başvurmadan önce arabulucuya başvurmanız, arabuluculuk görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması halinde yargı yoluna başvurmanız gerekecek. Bu süreç te en az bir-iki yıl sürer. Bu nedenle biraz siz biraz işveren fedakârlık yaparak orta yol bulmanızda ve bir noktada anlaşmanızda yarar var.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×