Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Taksitlerin Süresinde Ödenmemesi Halinde Matrah Artırımına İlişkin Hükümlerden Yararlanılamaz mı?

Görüntülenme Sayısı : 14
11.09.2019

7143 yasa ile 2016 ve 2017 için matrah artırımında bulunduk, 6 taksit. Taksitlerin sadece son (6.) taksiti ödeyemedik. Bu durumda 7143 matrah artırımından faydalanamaz mıyız? Yoksa taksitlerin 5/6’sı ödendiği için bundan sonra vergi incelemelerinde tarh edilen vergi ve cezanın sadece 1/6’sı mı bize yansıtılır? Yani matrah artırımında ödediğin oranda vergi ve cezadan kurtulunabilir mi? Örneğin, 2016 yılında bize 60.000 TL vergi ve ceza kesilirse bize sadece 10.000 TL mi yansır?

6736 sayılı Kanunda, matrah ve vergi artırımına ilişkin taksitlerin Kanunda belirtilen süresi içinde ödenmemesi halinde ödeme tarihine kadar geçen süre için 6183 sayılı Kanunun 51. maddesine göre belirlenen oranın bir kat fazlası oranında gecikme zammı ile birlikte takip ve tahsil edileceği, ilgili tebliğde de taksitlerin süresinde ödenmemesinin, artırım hükümlerinin ihlali anlamına gelmeyeceği belirtilmişken; 7143 sayılı Kanunda, matrah ve vergi artırımına ilişkin taksitlerin Kanunda belirtilen süresi içinde ödenmemesi halinde 6183 sayılı Kanunun 51. maddesine göre gecikme zammıyla birlikte takip ve tahsiline devam olunacağı, ancak madde hükümlerinden yararlanılamayacağı belirtilmiş.

Buna göre, taksitlerin kanunda belirtilen şekilde yasal süresinde ödememesi halinde, matrah artırımının sağladığı imkanlardan yararlanmak mümkün olmayacaktır.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×