Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Uzman Doktor Raporuyla Sağlık Sebebiyle İşten Ayrılma Halinde Kıdem Tazminatına Hak Kazanılır mı?

Görüntülenme Sayısı : 69
08.02.2019

18 aydır çağrı merkezinde satış departmanında çalışmaktayım. İş yoğunluğu ve satış baskısından kaynaklı artık psikolojik sağlığım bozulmakta, sakinleştirici ve uyku ilacı kullanmaktayım. Psikiyatri doktorum sağlık sebebinden kaynaklı çalışamaz raporu vermesi halinde kıdem tazminatımı alarak işten ayrılabilir miyim?

4857 sayılı İş Kanunun 24. maddesinin I-a bendine göre, iş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa, işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatına hak kazanır. Yaptığınız iş sağlığınız veya yaşayışınız için tehlike arz ediyorsa siz de bu hakkı kullanabilirsiniz.

Sağlık sebebine bağlı olarak haklı nedenle işten ayrılabilmek için söz konusu rahatsızlık nedeniyle, konusunda uzman doktor veya sağlık kurulu raporu alınması gerekir.

Buna göre, yaptığınız işin sağlığınız için tehlikeli olduğuna dair rahatsızlık konunuzla ilgili uzman doktor rapor alırsanız kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×