Sezgin Özcan
İş Hukuku Uzmanı
Soru Arşivi SORSOR

Yabancı Sermayeli Şirketin Yabancı Uyruklu Müdürü İçin Çalışma İzni Alınması Gerekir mi?

Görüntülenme Sayısı : 128
29.11.2019

Türkiye'de bulunan, Türk Yasalarına göre kurulmuş olan yabancı sermayeli şirketin tek ortağı da yabancı bir tüzel kişiliktir. Şirkete müdür olarak atanan gerçek kişi de TC vatandaşı olmayan yabancı bir kişi. Şirket müdürü yılda 2 kere Türkiye'ye gelip, gerekli belgeleri imzalayıp ülkesine dönüyor. Bu durumda şirket müdürü için çalışma izni alınması gerekir mi?

Diğer Kanunlarda ya da Türkiye’nin taraf olduğu ikili veya çok taraflı anlaşmalar veya uluslararası sözleşmelerde çalışma izni almadan çalışabileceği belirtilen yabancılar, 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre çalışma izni almadan çalışabiliyor veya çalıştırılabiliyorlar. Bu bağlamda öncelikle söz konusu kişinin uyruğunda olduğu ülkeye göre, bu hüküm kapsamında bir değerlendirme yapılmalı.

Diğer yandan, 6735 sayılı Kanunun 13. maddesine göre de çalışma izni muafiyeti kapsamında olan yabancılar, çalışma izni muafiyeti almak kaydıyla çalışabiliyorlar. Başvurusu olumu değerlendirilen yabancılara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca çalışma izni muafiyeti veriliyor. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre kurumuş anonim şirketlerin Türkiye’de ikamet etmeyen yönetim kurulu üyesi, çalışma izni muafiyeti kapsamında değerlendiriliyor. Bu bağlamda söz konusu kişi genel müdür olarak çalışma izni muafiyeti kapsamında değerlendirilmese bile, yönetim kurulu üyesi olarak atanmak suretiyle çalışma izni muafiyeti alabilir.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×