Şükrü Kızılot
Vergi Uzmanı
Soru Arşivi

Ölüm Halinde Mirasçıların Yapması Gereken İşlemler Nelerdir?

Görüntülenme Sayısı : 34.306
20.09.2010

Sayın Sevil Emiroğlu,

Mirasçıların ölüm halinde ne gibi işlemler yapacağını soruyorsunuz. Efendim şöyle; öncelikle mirası kabul mü ediyorsunuz red mi?

 

Reddediyorsanız 3 ay içinde başvurun. Diyeceksiniz ki niye reddedeyim. Eğer borç, kalan mirastan fazla ise mirası reddetmeyi düşünebilirsiniz; çünkü mirasın üzerinde bir de üstüne para vereceksiniz. O nedenle böyle bir olay yoksa mirası red durumunuz söz konusu değilse, öncelikle veraset ilanı almak için mahkemeye başvuracaksınız.

 

Mirasçılardan birinin başvurması yeterli. Veraset ilamını almakla ölen kişinin mirasçısı olduğunuzu veya birden fazla mirasçısı varsa diğer mirasçıların da kimler olduğunu ispat ediyorsunuz. Herkesin miras hissesi belirtiliyor. Örneğin eşe 1/4 çocuklara ¾ çocuk sayısı birden fazla ise çocuk sayısına göre paylaştırılıyor. Örneğin 2 çocuksa, evli ve 2 çocuksa, 2/8 eşe, 3/8 bir çocuğa, 3/8 diğer çocuğa miras payı düşüyor.

 

Bankadaki parayı bu miras hisselerine göre alabileceksiniz. Ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde veraset ve intikal vergisi beyannamesi vermeniz gerekiyor. Bütün mirasçılar tek bir beyanname veriyorsunuz, imzalıyorsunuz. Kişi başı yaklaşık 110 bin liralık istisna var. Dolayısıyla ölen kişinin örneğin bir evi, bir arabası, banka da 47 bin lira parası varsa ödenecek vergi çıkmıyor. Veraset ve intikal vergisi beyannamesini verip, vergiyle ilişiği yoktur şeklinde bir yazı alırsanız, banka ödeme yaparken vergi kesintisi yapmaz. Aksi takdirde sizden %5 oranında stopaj yapması sözkonusu olur. Ondan sonra tapuya gideceksiniz gayrimenkul varsa gayrimenkulü veraset ilamıyla üzerinize kaydettireceksiniz. Daha önce binde dokuz harç alınıyordu o da kaldırıldı. Sabit bir harç alınıyor. Sembolik bir tutar.

KOBİ dünyasındaki yenilikler ve gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgi almak ister misiniz?

×